Bulharsko je kúpeľným rajom, poďte ho spoznávať s nami
Pravdepodobne jedno z najlepšie strážených tajomstiev Bulharska sú prirodzene sa vyskytujúce termálne minerálne pramene a bazény. Vedeli ste, že Bulharsko je na druhom mieste v Európe po Islande z hľadiska existencie horúcich prameňov? Má ich vyše 600, z toho až 235 s liečivými účinkami. A to je dôvod, prečo je Bulharsko omnoho viac, než len prímorskou krajinou na letnú dovolenku.
Silou liečivých prírodných prameňov sa môže pochváliť aj obec Banya na juhozápade Bulharska, v údolí medzi tromi veľkými horami Rila, Pirin a Rodopy. Je vzdialená 156 km od hlavného mesta Sofia a len 6 km od lyžiarskeho strediska Bansko a mesta Razlog. Má okolo 3 tisícky obyvateľov.
V obci a jej okolí je niekoľko archeologických nálezísk kvôli dlhej histórii Banye. Staré rímske termálne pramene, ktoré sú pred rekonštrukciou, a Kostol Sv. Juraja sú vyhlásené kultúrne pamiatky. V obci sú dva teplé minerálne bazény – jeden olympijský a jeden detský.
V obci Banya a na úpätí výšiny Zhensko bardo je až 72 minerálnych prameňov. Ich celková kapacita je 76 litrov vody za sekundu. Teplota vody sa pohybuje medzi 37-57°C. Voda je čistá, bez zápachu a bez zrazeniny, vhodná na pitie. Obsahuje hydro-uhličitany, sírany, sodík, fluór a kremík a je slabo mineralizovaná. Používa sa na liečbu chronických zápalových ochorení pohybového ústrojenstva, chronických gynekologických ochorení a zápalových ochorení nervovej sústavy, na zmiernenie stresu, ako aj na prevenciu a rekonvalescenciu rôznych chorôb. Keď je teplota vody v bazénoch príliš vysoká na kúpanie, reguluje sa pridaním studenej čerstvej pramenitej vody z rovnakého zdroja.
Tesne po roku 1989 sa do bulharských kúpeľných mestečiek chodili liečiť nielen ľudia z bývalého sovietskeho bloku či Blízkeho Východu, ale aj zo Škandinávie. V uplynulom desaťročí začala krajina opäť pracovať na rozvoji wellness turizmu. Banya v súčasnosti prechádza masívnym vývojom na kúpeľný a wellness rezort s množstvom nových hotelov, reštaurácií a iných turistických zariadení, ktoré vznikajú každú sezónu. Blízkosť Banska je dôvodom, prečo si Banyu obľúbili aj milovníci lyžovania. Zároveň si zachováva svoj tradičný dedinský štýl a je ako stvorená nielen na zimnú, ale aj letnú turistiku.